تبلیغات
MafaDownload - تحلیل و بررسی کامل AMD ATI Radeon HD 5970
MafaDownload
جایی برای دانلود...سازنده : AMD

کمپانی AMD از زمان عرضه کارت های گرافیک قدرتمند سری ATI Radeon HD 5800  خود، در پایان سپتامبر تا کنون، شاهد رقیب سرسختی برای خود نبوده است و کمپانی Nvidia نیز چند ماهی است که همیشه،علاوه بر ترس و اضطرابی که داشته است، نتوانسته پاسخ های درخور توجهی را به Radeon HD 5870  و  ۵۸۵۰  بدهد.

غیر از مبارزه این دو کمپانی، می توان این سکوت سخت و معنی دار Nvidia را به خاطر طولانی شدن زمان عرضه کارت های Fermi-based این شرکت نیز در نظرگرفت.

آخرین اطلاعات ما نشان دهنده این است که ممکن است نمایی از این کارت و عملکرد آن را همزمان با شروع کریسمس ۲۰۱۰ مشاهده کنیم. همچنین این محصول ممکن است بعد از سه ماهه اول سال آینده میلادی به بازار ارائه شود.

در همین حال، AMD مشغول اجرای راهبرد های تازه اش می باشد. عرضه کارت های Radeon HD 5870 و HD 5850 را شاهد بودیم. این شرکت به سرعت  Radeon HD 5770 و HD 5750 را با رنج قیمت متوسط نیز به بازار ارائه داد. باید برای این روند کاری بسیار خوب به AMD تبریک گفت.

اگر چه سری ۵۷۰۰ تقریبا نماینده خوبی برای AMD  نبودند، اما دو کارت عرضه شده سری ۵۸۰۰، این نقص را به خوبی پوشش دادند.

مشکل AMD ، در حال حاضر ، این مسئله است که به حد کافی محصولات خارج از رده دارد و برای این شرکت کمی ترسناک و بحث برانگیز است که با عرضه کارت جدیدش دو محصول آخر این شرکت یعنی Radeon HD 5870  و  ۵۸۵۰   نیز با بی مهری کاربران مواجه شوند و درخواست های زیادی که برای عرضه کنونی شان دارند را از دست بدهند. مشکل بعدی که شاید به سختی به آن فکر کرده اید این است که این کارت ها اولین سری از کارت های AMD  بر پایه DirectX 11 می باشند و AMD  از این نکته نیز هراس دارد.

AMD قبلا نیز این مشکل را داشته است، اگر یادتان باشد با مشکل creeping back در Radeon HD 4770

فرایند کند تولید تراشه های ۴۰ نانومتری در زمانی که معرفی شدند به گونه ای بود که نتوانست AMD  را به اندازه کافی از نظر فروش Radeon HD 4770 هایش راضی کند.

هم اکنون نیز شرایط تقریبا به همان صورت است. AMD به سادگی نخواهد توانست تعداد کافی Cypress GPU تولید کند.  همچنین خبردار شدیم که قسمتی از کارتهای Radeon HD 5800  طی زمان مقرر به مشتریان تحویل داده نشده است. خبری بسیار دیوانه کننده و بد برای AMD  .

براکت به همراه دو پیوند جداگانه برای نصب بهتر کارت و  کانکتور های dual-link DVI   و mini-Display Port

امروز، AMD توانست با اجرای قسمت سوم از چهار فاز سری Radeon HD 5000 را با ارائه  HD Radeon 5970 به پایان رساند. لقب داده شده به  HD Radeon 5970 ،  Hemlockمی باشد. این کارت ازGPU  کاملا جدیدی بهره نمی گیرد. در عوض، از  یک جفت Cypress GPU  ، با یک تراشه PCI-Express 2.0  که حکم یک پل ارتباطی برای آنها را دارد استفاده کرده است و باعث به وجود آمدن کارایی بسیار چشمگیری برای این کارت شده است.

با توجه به موارد فوق ، باید دید کهAMD  چگونه این پلان را همراه با سایر پلان های در حال عرضه کارت هایش پشتیبانی خواهد کرد.

این شرکت اعلام کرده است که کارت مذکور برای عرضه آماده است، اما با کمی تاخیر اقدام به عرضه گسترده آن خواهیم کرد. به طور قطع تاثیر زیادی را از نحوه عرضه این کارت بر سایر کارت ها نخواهیم دید. اما برای خرید های بیش از ۵۰۰ پوند، این را احساس خواهیم کرد. به هر صورت محصولاتی که هم اکنون در حال عرضه هستند، ضربه هایی را با عرضه این کارت بر پیکرشان شاهد خواهند بود (به عنوان مثال HD 5870 و HD 5850).

چگونه می توانیم استنباط بهتری از بهبود عملکرد و قابلیت های این محصول AMD به دست آوریم؟

برای این منظور ابتدا یک شمای کلی از این محصول را مورد توجه قرار خواهیم داد.

Radeon HD 5970 تنها یک برد مدار چاپی نیست که از یک جفت Radeon HD 5870 بهره برده باشد. این کارت از دو GPU درحالت underclocked که نسخه هایی از HD Radeon 5870 می باشد استفاده کرده است. همچنین سطح ولتاژ پایین تری را در این کارت شاهد هستیم. این ها باعث شده اند که با افت کمی در سرعت پردازش موجه شویم. اما به هر صورت درجه حرارت تولیدی این کارت پایین تر از حد تصور است. امتیاز خوبی برای یک کارت گرافیک High-End.

نحوه نام گذاری جدید AMD برای محصولاتش که از علائمی نظیر X2 استفاده می کرد در این محصول حذف شده است.

آیا این حرکتی رو به عقب برای این شرکت است؟

معمولا این حالت نامگذاری برای محصولاتHigh-End  این شرکت استفاده می شد و به نوعی علامت گذاری حرفه ای محسوب می شد که کاربران را به صورتی بسیار خوب در انتخاب کارت مورد نظرشان راهنمایی می کرد. پسوند هایی از قبیل : Pro, XT, XTX و …

شاید AMD این کارت را جزو این خانواده نمی داند و قصد عرضه محصولی با همین مشخصات را دارد، اما با کارائی بسیار بسیار بالاتر نسبت به این کارت. باید منتظر بود.

به هر صورت بسیاری از کاربران هنوز در مورد این مسئله دچار دوگانگی هستند که ۵۸۷۰ سریعتر است یا  ۵۸۵۰ X2؟

Radeon HD 5970 چیست؟

HD 5970 از دو  GPU که هر کدام دارای ۲۰ هسته به صورت کاملا فعال هستند استفاده می کند (این باعث شده به جریان ۳۲۰۰ برای مسیر پردازنده ها در این کارت دست پیدا کنیم)، فرکانس هسته ها و حافظه، نسبتا کاهش قابل توجهی پیدا کرده است.

فرکانس هسته های کارت عملا با  هسته Radeon HD 5850 در یک راستا قرار دارند. همچنین یک GPU با سرعت ۷۲۵ MHz و ۱ GHz (فرکانس موثر ۴ GHz) برای حجم ۲ GB  حافظه GDDR5  در نظر گرفته شده است.

فراموش نکنیم که ۵۸۵۰ دارای ۱۸ هسته فعال از ۲۰ هسته می باشد و بدین خاطراشتباه است که بگوییم ۵۹۷۰ فقط یک جفت GPU  همتراز با HD 5850 است.

برای کسانی که با معماری خانواده  HD Radeon 5000 آشنایی چندانی ندارند، توصیه می کنیم که به این قسمت مراجعه کنند. تجزیه و تحلیل معماری Radeon HD 5870 . با استفاده از این منبع میتوانید تقریبا از تمام چیزهایی که در این مورد نیاز دارید، مطلع شوید. (به زودی ترجمه این مقاله را نیز به شما عزیزان تقدیم خواهیم کرد)

البته باید متذکر شویم که تقریبا تمامی قسمتها در HD Radeon 5970 به دو برابر افزایش پیدا کرده اند. به طور مثال۶۴۰ five-way superscalar shader processors، ۱۶۰ texture units، ۶۴ ROPs و  ۲ رابط ۲۵۶ بیتی حافظه که هر کدام به صورت جداگانه وظیفه پشتیانی از ۱GB کل حجم  ۲GB حافظه به کار رفته از نوع GDDR5  کارت را بر عهده دارند.

با توجه به محاسبات انجام شده و نتایجی که ما به دست آوردیم، HD 5970 تقریبا دارای ۷۰ درصد بهبود عملکرد در توان عملیاتی خام نسبت بهRadeon  ۵۸۷۰ بود. محاسبات Performance  این کارت عدد شگفت انگیز ۴٫۶۴ TeraFLOPS را به ما ارائه داد. ۱۱۶ GigaTexels/sec نیز حاصل texture fillrate این کارت بود. در حالی که سعی داشتیم بار زیادی را از نظر تعداد پیکسلهای قابل نمایش به کارت وارد کنیم، این شاهکار AMD توانست حدود ۵۰ میلیون پیکسل را مورد پشتیبانی قرار دهد (به طور دقیق ۴۶٫۴ میلیون پیکسل). پهنای باند حافظه نیز به عدد ۲۵۶GB/sec رسید.

به هر صورت، از هر راه و دیدی که به HD 5970 نگاه کنید، تحت تاثیر ویژگی های خیره کننده آن قرار خواهید گرفت.

چیزی که چندان چشمگیر نیست این واقعیت می تواند باشد که به طور درست این مقدار از توان، بسیار چشمگیر و وسوسه کننده است. اما اندازه ای که این کارت داراست باعث شده تعداد کمی از کیسهای موجود در بازار قادر به جادادن این کارت در خود باشند. اندازه ای حدود ۱۲٫۲  اینچ که برای خیلی ها مثل یک کابوس نیمی شب خواهد بود. پس قبل از خرید آن حتما با کیس سیستم تان هماهنگی ها و صحبت های لازم را انجام دهید.

خوشبختانه، در این کارت نیز از کانکتور های برق ۶ پین و ۸ پین مربوط به  PCI-E استفاده شده و ۷۵ وات توان اضافی را برای اسلات PCI-E را به ارمغان خواهد آورد. طبق گفته های AMD حداکثر توان مورد استفاده این کارت ۲۹۴ وات است. این را نمی توان مصرف بهینه انرژی نامید. با تاسف زیاد باید گفت: امتیازی منفی برا این کارت محسوب می شود. مثل اینکه داستان پردازنده های AMD در اینجا نیز ادامه پیدا کرده است. این میزان مصرف بیشتر از توانی است که GeForce GTX 295 و Radeon HD 4870 X2 استفاده می کنند، به ترتیب ۲۸۹ وات  و ۲۸۶ وات.

اما نکته خوبی نیز را در این کارت مشاهده کردیم:

مصرف انرژی کارت در حالت Idle  حدود ۴۲ وات کمتر از توانی بود که دو کارتHD 5850  در همان حالت مصرف می کردند. علت آن هم راه حل جدید AMD برای این منظور بود. مدل Power saving جدید AMD  باعث شده است که بعضی از قسمتهای کارت مثل GPU  دوم کارت در حالت Idle به حالت خاموش در آید و این کمک خواهد کرد تا کارت توان کمتری را در این حالت مصرف کند. برای داشتن یک سیستم  High-End  که از چنین کارتی استفاده می کند و بازی ها را به بهترین نحو ممکن اجرا کند، یک امتیاز خیلی خوب محسوب خواهد شد.

طراحی بسیار شکیل و ترو تمیز Batmobile-style به همراه رنگ های سیاه و قرمزخیره کننده آن، جلوه خاصی به این کارت ارزشمند داده است.

برای دوستداران این گونه طراحی ها، شکل کولر ومحل قرار گیری آن بسیار آشنا می باشد. کمک به خنک سازی کارت علاوه بر زیبایی ظاهری، جزو نکات مثبت این طراحی می باشد. اما AMD می گوید، بسیاری از راه حل ها و بهبود عملکرد سیستم خنک کننده کارت را خود به تنهایی انجام داده است.

به هر حال محل قرار گرفتن فن، دقیقا مانند کارت های مرجع HD 5870 و HD 5850 این کمپانی می باشد. AMD برای اینکه بتواند کارت هایی را تولید کنند که تا ۴۰۰ وات قدرت را پشتیبانی کنند Sapphire’s Vapour Chamber technology را به استخدام در آورده است. با این حال، جای شگفتی نیست که HD 5970  در هنگام Loading و تحت بار، به خصوص با داغ شدن دو GPU کارت، صدای نسبتا بلندی را تولید می کند.

در حالت Idle سیستم خنک کننده کارت در کمترین زمان ممکن این صدا را کاهش می دهد. در هر حال می توان به نوعی این کارت را ساکت ترین عضو سری Radeon HD 5000 نامید، البته درهنگام بازی و تحت بار چنین شرایطی را مشاهده نخواهیم کرد.

AMD مدتی است که کار بر روی تنظیمات قدرت و توانایی tweaking ، تنظیم ولتاژ GPU و حافظه و بسیاری از موارد دیگر را به عهده کاربران گذاشته است. بنا به گفته های این شرکت ۵۹۷۰ یک کارت برای کسانی است که دیوانه اورکلاکینگ کارت های گرافیکی هستند.

آیا این گفته ها صحت خواهند داشت؟ تا پایان این مقاله ما را همراهی کنید. امیدواریم بتواند آزمایشات ما را با موفقیت پشت سر بگذارد و از نحوه عملکرد این کارت راضی شویم.

Radeon HD 5970 را از چه شرکت هایی خریداری کنیم؟

هم اکنون ATI  دسترسی به این کارت را برای همگان به صورتی خیلی سریع آغاز کرده است.

ببینیم چه شرکت ها و برندهای تجاری توانسته اند این کارت را ارائه دهند. در لیست ارائه شده از طرف ما، ۵ شرکت بزرگ قرار گرفته اند. سعی کردیم تا تولید کنندگان مختلف را بر اساس ترتیب حروف الفبا انتخاب کنیم تا طرفداری از شرکت و برند خاصی را نکرده باشیم.

در نهایت، از تمام افرادی که در این شرکت ها به ما کمک کردند تا با این مقاله اقدام به آگاه سازی شما کنیم، تشکر ویژه می کنیم.

Asus EAH5970/G/2DIS/2GD5

Manufacturer’s Site: Asus

کارت Asus به صورت اختصاصی دارای نرم افزار Voltage Tweak میباشد. با استفاده از آن خواهید توانست اقدام به over volt کارت کنید که تاثیر آن بر اورکلاک GPU  خواهد بود. ASUS ادعا می کند با استفاده از این قابلیت می توان تا  ۳۱ درصد افزایش کارایی را در کارت به دست آورد. با این حال، به نظر می رسد که تمام تولید کنندگان از نرم افزاری برای over volt کردن GPU سود برده اند. در ادامه و در هنگام تست گیری از کارت ها، این مورد را بررسی خواهیم کرد.

پکیج ASUS ، یک کد فعال سازی برای Dirt 2 را به همراه این کارت عرضه کرده  است که شاید بتواند اولین احساس ما را در مورد بازی های مبتنی بر DX11  به صورت یک تجربه شیرین و به یاد ماندنی در آورد. به طور معمول، شاهد محصولات پر زرق و برق و زیبایی از ASUS بوده ایم، در این کارت نیز شاهد چنین حالتی هستیم. Gamer OSD و Smart Doctor نرم افزار های دیگری هستند که با این محصول عرضه شده اند. جدای از این ها، کارت مذکور دارای یک طراحی مرجع می باشد، clock speeds 725MHz برای GPU های این کارت و ۱GHz   سرعت (فرکانس موثر ۴GHz) برای حافظه  ۲GB این کارت جزو سایر مشخصات می باشند. Stick به کار برده شده asus در این کارت، شباهت زیادی به فیبر های کربن دارد. کولر نیز به صورت طراحی مرجع و با اندازه بلند ۱۲٫۲ اینچ در نظر گرفته شده است.

فروشندگان پیشنهادی :  Overclockers, Scan

HIS Radeon HD 5970

Manufacturer’s Site: HIS

HIS قالب طراحی اش را نگه داشته و در این کارت نیز از طراحی شمشیرمعروفش استفاده کرده است. شمشیر عظیمی که منشا و ایده ای دینی و فکری دارد بر روی جعبه بلند و باریک این کارت به چشم می خورد. اندازه ای مطابق با مدل مرجع : ۱۲٫۲ اینچ برای این کارت نیز اعمال شده است.

منتظریم تا شگفت زده شویم، از این بابت که این شمشیر چقدر می تواند بلند تر از شمشیر آرتور واقعی باشد!؟

در بسته بندی این کارت، کارت توسعه iClear نیز عرضه شده است. با نصب ساده این کارت در یکی از شکاف های PCI-E 1x می توان به برق رسانی بهتر کارت کمک کرد و نویزهای الکتریکی را تا حد امکان کاهش داد.

بسته نرم افزاری ارائه شده به همراه این کارت، جزو limited edition های می باشد. به هر صورت HIS نیز از کولر مرجع برای خنک سازی کارت استفاده کرده و از clock speeds  ۷۲۵MHz  برای GPU  های کارت، ۱GHz  سرعت (فرکانس موثر ۴GHz) برای حافظه  ۲GB این کارت سود برده است.

طبق معمول ‘gamer’s tool kit’ همچنان در جعبه این محصول HIS  نیز دیده می شود. ابزار ارائه شده در این کیت شامل پیچ گوشتی چند کاره ای می باشد که شما را قادر خواهد ساخت به راحتی کارت قدیمی تان را از سیستم جدا کنید و کارت پر زرق وبرق جدیدتان را نصب کنید.

همانند سایر کارت های HD 5970 ، به همراه این کارت نیز Dirt2  با یک کد فعال سازی عرضه شده است.

فروشندگان پیشنهادی :  فروش کارت های HD 5970 شرکت HIS  به صورت انحصاری در اختیار  Novatech قرار دارد.

PowerColor Radeon HD 5970

Manufacturer’s Site: PowerColor

PowerColor نتوانست ما را در زمان تهیه این مقاله به نحو خوبی مورد پشتیبانی اطلاعاتی خود قرار دهد، اما بعضی از جزئیات در مورد کارت را فاش کرد. این کارت از نسخه stock-speed استفاده کرده است و clock speeds  ۷۲۵MHz  برای GPU  های کارت، ۱GHz  سرعت (فرکانس موثر ۴GHz) برای حافظه  ۲GB این کارت را مانند سایر کمپانی های ذکر شده در نظر گرفته است.

همانند بیشتر کارتهای سری HD 5000 ، در بسته بندی این کارت نیزبازی  Dirt2 به چشم می خورد. با تاسف بسیار باید بگوییم که اطلاعات دیگری از این کارت را به دست نیاوردیم.

PowerColor Radeon HD 5970 با چه شکل و ظاهری عرضه خواهد شد؟

فروشندگان پیشنهادی : Scan

Sapphire Radeon HD 5970 Overclock Edition

Manufacturer’s Site: Sapphire

طبق آخرین اطلاعات ما،Sapphire  تنها شرکتی بود که Radeon HD 5970 را در حالت اورکلاک شده ارائه داده است.

مسلما این مقدار آنچنان زیاد نیست. حدود ۱۰MHz برای GPU ها و  مقدار کمی نیز برای حافظه کارت.

اما Sapphire  طی چند ماه گذشته بیکار نمانده است و این زمان را صرف ابزارها و بهبود هایی در سیستم ولتاژ دهی این پردازنده گرافیکی کرده است.

صرف چند ماه گذشته در حال توسعهVoltage Tool  برای این پردازنده گرافیکی بوده است و طبق آخرین خبر های ما، این ابزار را Redline نامیده است.این ابزار به قدری جدید است که در سی دی درایور ارائه شده نیز وجود ندارد و باید آن را از طریق لینک تقریبا مخفی موجود در سایت Sapphire   دانلود کنید.

این اتفاق شباهت زیادی به رخداد چند سال پیش دارد. البته اگر یادتان باشد.

برای راهنمایی بیشتر: این کلمه، شما را یاد چه چیزی می اندازد؟ [shudders]

Sapphire شامل یک بسته نرم افزاری که فقط شامل Dirt 2 باشد نیست، بلکه یک کپی از BattleForge نیز به همراه این کارت را در اختیار شما قرار داده است.

این که از کلمه کپی استفاده کردیم به این خاطر است که می توانید از طریق دانلود رایگان اقدام به دریافت BattleForge  کنید.

(این موضوع از طریق برچسب موجود بر روی جعبه نیز قابل مشاهده است)

لینک دانلود مجانی  BattleForge

BattleForge نام DX11 را نیز یدک می کشد.

Sapphire در این کارت از کولرمرجع استفاده کرده و سایز کارت ۱۲٫۲ اینچ است.

Sapphire Radeon HD 5970

فروشندگان پیشنهادی : Overclockers, Scan

(XFX Radeon HD 5970 (Standard and Black Edition)

Manufacturer’s Site: XFX

XFX دو نسخه از HD 5970 را روانه بازار کرده است. vanilla ‘XXX’ و Black Edition.

حدس می زنید کدام نسخه قوی تر خواهد بود؟

Black Edition همراه با ابزار جدید Over Volt عرضه شده است. این ابزار به شما امکان این را خواهد داد که ولتاژ های مربوط به GPU ها و  حافظه کارت را به طور دلخواه تنظیم کنید. این ابزار برا ی کسانی که Black Edition را خریداری نمی کنند در دسترس نیست. اما میتوانید با ثبت نام در سایت XFX و ثبت کردن کارتتان اقدام به دانلود این ابزار فوق العاده به درد بخور کنید.

این هم لینک: XFX’s website ، باقی کارها به عهده خودتان.

XFX  در بسته بندی ارائه شده خود، Dirt2 را هدیه داده است. اما هیچ کلید فعال سازی را برای آن ارائه نداده است. طبق چیز هایی که ما مشاهده می کنیم، وسیع ترین پهنای باند را در بین سایر رقبایش داراست. هر دو نسخه ارائه شده HD 5970  مربوط به XFX از کولر مرجع و سایز ۱۲٫۲ اینچ استفاده کرده اند.

The XFX Radeon HD 5970 Black Edition

فروشندگان پیشنهادی : eBuyer, Overclockers, Scan

چگونه تست گرفتیم؟

مانند همیشه ، بهترین مجموعه از benchmark ها را برای داشتن یک تست و ارزیابی خوب انتخاب کردیم. هر آزمون سه بار تکرار شده و میانگین  آنها را در این گزارش ها خواهید دید. در مواردی که به ندرت از نظر نوع عملکرد کارت ونتیجه به دست آمده، با شک و تردید برخورد کرده ایم، هر سه آزمایش را تکرار کرده، تا نتایجی سازگار را بدست آورده باشیم. آزمایش های انجام شده، ترکیبی است از:timedemo های بازی ها، بخش هایی که به صورت manual اقدام به بازی کرده ایم و در این حالت از نرم افزار FRAPS برای ثبت میانگین، کمترین و بیشترین frame rate های بازی سود برده ایم. تلاش کردیم گزارشاتی که به شما ارائه می دهیم، نه تنها بسیار نزدیک به شرایط واقعی باشد، بلکه سعی ما این است که شیوه های آزمایش را طوری برایتان شرح دهیم که کاملا گویا و قابل هضم باشد.

شرح کلی از سیستم تست گیری و مشخصات کارت های گرافیک استفاده شده در این تست:

Intel Core i7 Test System

 • Intel Core i7 965 processor (3.2GHz: 133MHz x 24);
 • Asus P6T V2 motherboard (Intel X58 Express with three PCI-Express 2.0 x16 slots);
 • 3x 2GB Corsair TR3X6G1333C9 memory modules (operating in dual channel at DDR3 1,349.4MHz 9-9-9-24-1T);
 • OCZ Vertex 120GB SSD running 1.3 firmware;
 • Corsair HX1000W PSU;
 • Windows 7 Home Premium x86-64;
 • Antec Twelve Hundred Chassis;

ATI graphics cards

 • AMD ATI Radeon HD 5890 2GB – operating at 725/4,000MHz using Catalyst 9.10 WHQL
 • AMD ATI Radeon HD 5870 1GB – operating at 850/4,800MHz using Catalyst 9.10 WHQL
 • AMD ATI Radeon HD 4870 X2 2GB – operating at 750/3,600MHz using Catalyst 9.10 WHQL

Nvidia graphics cards

 • Nvidia GeForce GTX 295 1,792MB – operating at 576/1242/1998 using Forceware 191.07 WHQL

Games Tested

 • Fallout 3, version 1.7 with DirectX 9.0
 • S.T.A.L.K.E.R.: Clear Sky, version 1.5.07 with DirectX 10/10.1
 • Dawn of War 2 version 1.02 with DirectX 10
 • Crysis, version 1.21 (64-bit) with DirectX 10
 • Call of Duty: World at War, version 1.3.1080 with DirectX 9.0

Fallout 3

Publisher: Bethesda

Fallout 3  متاثر از فعل و انفعالاتی است که تا کنون در سری بازی های Fallout مشاهده کرده ایم و به نوعی احیای بی نظیر این بازی می باشد.

این بازی توسط Bethesda توسعه یافته است و توسط همین شرکت نیز منتشر شده است. در ادامه می توان قضاوت بهتری در مورد موفقیت ها، نقص ها و امتیازات کسب شده این بازی را مشاهده کرد.

با وجود اینکه از موتور گرافیکی تقریبا قدیمی Oblivion در این بازی استفاده شده، اما Bethesda به خوبی توانسته بازی را به صورتی کاملا توسعه یافته با استفاده از این موتور، Optimize کند. انفجارهای بزرگ، سایه هایی که به نرمی قابل دیدن هستند، اثرات دود که واقعا بی نقص می باشند، گوشه ای از تجربه های هیجان انگیزی است که می توان با این بازی به آنها دست پیدا کرد.

تعداد فریم  ها را با  تست Manual، در قسمتهایی از بازی که شامل انفجار ها و اثرات آن بر Frame Rate ها بود، با استفاده از Fraps ثبت کردیم. میتوانید در قسمت post-apocalyptic Washington DC با تجربه ما برخورد کنید. جزییات بازی را در بالاترین حد ممکن قرار دادیم. Anti-aliasing و anisotropic filtering را با استفاده از تنظیمات نرم افزار موجود در control panel تغییر دادیم. این بدین معنی است که anti-aliasing، افکت های HDR  و cool smoke در حالت فعال قرار داشتند.

موتور گرافیکی Fallout 3 به صورت پیش فرض ۶۰ فریم در ثانیه را ارائه می کرد. این مشکل باعث می شد تا نتایج درستی را به ویژه، هنگامی که رزولوشن در حالت پایین یا حداکثر قرار داشت، به دست نیاوریم. برای اینکه این نقص را رفع کنیم، نیاز به ویرایش فایل Fallout3.ini داشتیم. این فایل در مسیر \Documents\My Games\Fallout3 قرار دارد و شما نیز می توانید اقدام به ویرایش این فایل کنید. با تنظیم پارامتر iPresentInterval=0 به صورتی که مشاهده می کنید، قادر هستیم که نتایجی از توانایی های واقعی کارت به دست آوریم.

نمودارهای ارائه شده شامل، میانگین و کمترین مقادیر به دست آمده از تست ها هستند. این باعث خواهد شد تا به صورتی دقیق اقدام به تصمیم گیری درمورد نحوه عملکرد کارت ها کنیم.

منبع اصلی با کمی دخل و تصرف: bit-tech.net

گردآوری، ترجمه و تنظیم : حسن صالحی

کپی برداری و اقتباس از این ترجمه تنها با ذکر منبع بلامانع است

ادامه دارد…

آخرین مطالب
آرشیو مطالب
صفحات جانبی
لینکستان
امکانات جانبی